Internet i jego działanie – prędkość internetu

Nie wiecie, jakiej prędkości łączem dysponujecie? Chcielibyście się dowiedzieć, z jaką prędkością możecie pobierać przeróżnego rodzaju pliku z serwisów internetowych? A ma możliwość zwyczajnie postanowiliście sprawdzić, czy na 100 procent płacicie za to, co zapisane zostało w umowie?

Właściwym sposobem, by wyjaśnić wszystkie wymienione wyżej dylematy, jest tzw. speed test, czyli diagnoza Waszego połączenia z siecią Internet. Polega ona na tym, iż przez kilka-kilkadziesiąt sekund odpowiedni program imituje sytuację stuprocentowego zastosowania łącza, tak by sprawdzić, jakie osiągi może dostać. Powinno się natomiast pamiętać o jednej najważniejszej rzeczy. Otóż, w trakcie testu, gdy Wasze łącze jest moderowane, w tle nie powinien być uruchomiony żaden program, który korzysta z połączenia internetowego.

Tylko wówczas bowiem sprawdzona prędkość pobierania będzie adekwatna do tego, jak jest w rzeczywistości. Dodatkowo, za pomocą takiego testu można również sprawdzić, jakim dysponujemy uploadem. Jest to wskaźnik, który pokazuje, z jaką szybkością wysyłamy pliki do sieci. Informacja ta ma możliwość okazać się przydatna, kiedy pragniemy dowiedzieć się, ile czas zajmie nam, ażeby „wgrać” interesujący nas plik na jeden z serwisów hostingujących bądź wtedy, kiedy chcemy podzielić się z kimś na przykład. naszym zdjęciem poprzez portale społecznościowe.

Prędkość internetu sprawdzić możemy na różne sposoby. Wystarczy ściągnąć i uruchomić odpowiedni program na naszym dysku albo, co jest bardziej komfortowe, korzystać z jednego z wielu serwisów, które taką usługę oferują poprzez przeglądarkę.

Zobacz tutaj: prędkość łącza.