Problemy z trawieniem

Różne choroby jelit mogą spowodować, że pokarm nie będzie wchłaniany prawidłowo. To z kolei prowadzi zwykle do osłabienia, a w dalszych stadiach ma możliwość spowodować kwestie z innymi układami w organizmie. Jedną z przyczyn nieprawidłowego wchłaniania składników pokarmowych ma możliwość być kandydoza (zobacz więcej: prebiotyki).

Grzyby z rodzaju Candida może posiadać w swoim organizmie prawie każdy. Jedną z metod, która ma za zadanie określić, czy też jesteśmy nosicielami jest tak zwana próba śliny. Rano, przed zjedzeniem posiłku i umyciem zębów trzeba splunąć do szklanki z wodą i zostawić ją około na godzinę. Prawidłowa ślina będzie pływać po powierzchni i nie zmieni swojego wyglądu. Natomiast w przypadku śliny wskazującej na obecność grzyba będzie widać różnorakie „odgałęzienia”. Nie prawie każdy specjalista uznaje tę metodę za wiarygodną, jednakże poleca ją wielu ludzi osobistych.

Nie za każdym razem grzyby candida będą powodować spustoszenie w organizmie. Na objawy kandydozy najlepiej narażone są mężczyźni i kobiety o słabszym układzie odpornościowym. W tak zaistniałej okoliczności objawy nie będą dotyczyły wyłącznie samopoczucia. W znaczącej liczbie przypadków występujące grzybice stóp czy jamy ustnej powinny nas skłonić do wizyty u lekarza, a co najmniej do zmiany diety (przykładowo. oczyszczanie organizmu).

Według wielu osób kandydozę można wyleczyć własnymi siłami, o ile zastosuje się rygorystyczną dietę. Musi ona wykluczać to, co grzyby z działu candida doceniają najlepiej, czyli zwykły przetworzony cukier. W takiej sytuacji wykluczone są nawet słodkie owoce. Niekiedy choroba ustępuje i można nieco wyedytować dietę. W pewnych sytuacjach jednak należy stosować ją pełne życie.

Zobacz także: zakwaszenie organizmu.