Jeśli dostarczasz za mało witamin

Leave a comment

Gdy pada pytanie o wartości uznawane w życiu, wiele osób wymienia zdrowie jako jedną z poważniejszych. Co zatem trzeba mieć świadomość tego, aby nie martwić się myślami zdrowotnymi? Jakich składników wymaganie organizmowi i jak mu je dostarczyć – kwasy omega 3?

Witamina D, o ile wyłącznie jest w organizmie w stosownej ilości, stwarza, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Od jej stężenia zależy też sprawność układu krążenia i sylwetka. Okazuje się, że już dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu ma możliwość pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty przyniesie natomiast przechadzka w słoneczny dzień, bowiem to w chwili obecnej promienie słoneczne są producentem kalcyferolu.

A co się dzieje, gdy ilość ,,słonecznej” witaminy jest nieprawidłowa?

Jej niedobór objawia się przede wszystkim utratą apetytu, nudnościami, nadmiernym poceniem się, bólem głowy i oczu , a ponadto nadmiernym oddawaniem moczu. Jednak nadmiar sprawia zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Płód również w takiej sytuacji jest zagrożony – może się on zdeformować, a jego kości są narażone na rozmaite choroby.

Nie mniej na prawdę ważna jest witamina B12. Niedostateczna jej ilość w organizmie może być początkiem problemów z pamięcią czy depresji. Natomiast uważa się, że wszelkie zmiany w systemie nerwowym są spowodowane wyłącznie trwającym przez dłuższy czas niedoborem witaminy. Krótkotrwałe braki można uzupełnić jedząc mięso, wędliny i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Chcąc być w dobrej formie psychicznej i fizycznej trzeba jeść również dużo ryb, bowiem zawierają one kwasy omega 3. To teraz dzięki nim posiada się świetny nastrój i obce są alergie lub zaniki pamięci. Największe ilości tych kwasów są w łososiu atlantyckim , a ponadto sardynkach. Niewiele tego, ryby są źródłem cennego białka i, w odróżnieniu od mięsa wołowego, drobiowego czy wieprzowego, nie zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu.

Warto ujrzeć: kwasy omega 3.