Czas na kamień – obróbka kamienia naturalnego

Leave a comment

Jak w wielu dziedzinach też i w budownictwie historia zatoczyła koło. Właśnie trendy wykończeniowe odwróciły się o sto osiemdziesiąt stopni. Naturalne materiały wykończeniowe znowu wróciły do łask. Po erze, w której rządziły takie rzeczy jak styropian, siding, czy też panele plastikowe właśnie swoje triumfy świecą dwa najbardziej bezdyskusyjne materiały zaczerpnięte wprost z natury – kamień i drewno. W tym tekście skupimy się natomiast na kamieniu, jako, że montaż kamienia dekoracyjnego przy wykańczaniu domu to coraz częstszy widok.

Kamień jako materiał wykończeniowy umożliwia na osiągnięcie bardzo pięknych efektów. Jednak, nie właściwie każdy zdaje sobie sprawę, iż od pozyskania kamienia do momentu jego lokalizacji jako detalu wykończeniowego domu jest bardzo długa droga. Stosownie to co najtrudniejsze, czyli obróbka kamienia naturalnego jest w zasadzie niezauważane przez końcowych użytkowników. A szkoda, gdyż obróbka kamienia, priorytetowo taka, która jest wykonywana tradycyjnymi sposobami, to śliczna, ale co więcej i trudna sztuka. Mistrzowie w tym fachu potrafią wielki głaz rozłupać na równomierne kawałki tylko przy użyciu młotka, i to delikatnymi uderzeniami. Niedużo kto posiadł taką umiejętność, dlatego też tak istotne jest docenienie tych nielicznych.

Kluczowym miejscem gdzie użyty jest kamień są ściany zewnętrzne budynków. Montaż kamienia elewacyjnego od dolnych partii ścian, aż do wysokości wzroku nie dość, że dodaje budynkowi uroku to jeszcze bardzo dobrze zabezpiecza elewację przed podsiąkaniem wilgoci i rozbryzgującymi się kroplami deszczu. Kamień częstokroć wykorzystany jest również jako budulec kominków i innych elementów murowanych.

Zobacz: ręczna obróbka kamienia.