Kiedy potrzebujemy witamin

Leave a comment

Kiedy pada pytanie o wartości uznawane w życiu, dużo osób wymienia zdrowie jako jedną z istotniejszych. Co zatem powinno się mieć świadomość tego, by nie martwić się rozterkami zdrowotnymi? Jakich składników potrzeba organizmowi i jak mu je dostarczyć – witamina d3?

Witamina D, jeśli wyłącznie jest w organizmie w odpowiedniej ilości, sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Od jej stężenia zależy także sprawność układu krążenia i sylwetka. Okazuje się, że już dwudziestominutowy spacer na świeżym powietrzu może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty przyniesie jednak przechadzka w słoneczny dzień, gdyż to obecnie promienie słoneczne są producentem kalcyferolu.

A co się dzieje, kiedy ilość ,,słonecznej” witaminy jest nieprawidłowa?

Jej niedobór objawia się przede wszystkim utratą apetytu, nudnościami, nadmiernym poceniem się, bólem głowy i oczu oraz nadmiernym oddawaniem moczu. Jednak nadmiar stwarza zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Płód także w takiej okoliczności jest zagrożony – ma możliwość się on zdeformować, a jego kości są narażone na rozmaite choroby.

Nie mniej bardzo ważna jest witamina B12. Niedostateczna jej ilość w organizmie ma możliwość być początkiem problemów z pamięcią czy depresji. Jednakże uważa się, że wszelkie zmiany w systemie nerwowym są spowodowane wyłącznie trwającym przez dłuższy czas niedoborem witaminy. Krótkotrwałe braki można uzupełnić jedząc mięso, wędliny i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Chcąc być w dobrej formie psychicznej i fizycznej powinno się jeść też dużo ryb, gdyż zawierają one kwasy omega 3. To w tym momencie dzięki nim posiada się świetny nastrój i obce są alergie albo zaniki pamięci. Największe ilości tych kwasów są w łososiu atlantyckim , a dodatkowo sardynkach. Niedużo tego, ryby są źródłem cennego białka i, w odróżnieniu od mięsa wołowego, drobiowego czy wieprzowego, nie zawierają bardzo dużo tłuszczu i cholesterolu.

Warto ujrzeć: koenzym q10.