Producent domów z bali

Leave a comment

Dokonanie właściwego wyboru względem tartaku, jaki przygotuje dla nas drewno na budowę domu, ma możliwość nam zająć dość dużo czasu. Sprawdzenie proponowanego drewna, jak i jego czasu sezonowania jest pierwszym krokiem, który powinnaś zrobić. A przy tym powinno się zwrócić uwagę na rejon pochodzenia drewna, w jaki sposób i na wilgotność powietrza, w której było ścięte.

W większości wypadków domy z drewna są bowiem spękane na zewnątrz. Powodem jest kiepska wilgotność powietrza, w jakiej drewno schło. Polega to na szybszym wysuszeniu warstwy bielastej, przy mokrej warstwie twardzielowej. W 90% przypadków drewno spękane na zewnątrz jest mokre w środku, czyli nie nadaje się do zastosowania przy budowie.

Szukanie firmy produkującej domy z bali powinniśmy zacząć od sprawdzenia drewna, jakie posiadają. Jednym z najlepszych są drewna sprowadzane z Norwegii, dęby szypułkowe i bezszypułkowe , a oprócz tego cisy. Producent domów z bali norweskich posiada silne przebicie na rynku. Wynika to z tego, że bale przygotowane na rynek skandynawski, gdzie temperatura jest niska i panuje wilgoć, mają osiągnięty stan powietrzno suchy, jak i punkt nasycenia włókien na załamaniu 9 %. Są to drewna stworzone do budowy.

W Polsce częściej wykorzystywane są dęby, wiązy i jesiony ze względu na budowę mikroskopową włókien oraz dodatkowo na swoją wytrzymałość, wynikającą z twardzielowości drewna. Z całkowitą czyli stu procentową pewnością stosowane są także drewna iglaste, w jaki sposób jodły, modrzewie i sosny. Istotą jest także fakt, że są to drewna wytrzymałe i przystosowane do wysokiej wilgotności. Nie używa się lip i topoli włoskiej, gdyż są to drewna miękkie i przystosowane do rzeźb, a nie do konstrukcji.

Zobacz: domy z bala.